Każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że szczotkowanie zębów jest czynnością niesamowicie ważną i konieczną do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Najpopularniejszym narzędziem do jej czyszczenia jest szczoteczka. Może być ona manualna, jednak skuteczniejsze są modele zasilane przez energię elektryczną. Jaka jest różnica między szczoteczką soniczną a elektryczną i czym charakteryzują się obydwa rodzaje? Jaką szczoteczkę wybrać?
Szczoteczka elektryczna – czy warto się nią zainteresować?
Szczoteczka elektryczna (rotacyjna) to urządzenie do czyszczenia zębów, które posiada charakterystyczną, okrągłą główkę. Podczas pracy wykonywane są ruchy rotacyjne, dzięki czemu włosie przesuwa się wokoło szczotkowanego zęba. Szybkie ruchy oraz stosunkowo duża intensywność pracy sprawiają, że mycie jest bardzo skuteczne. Tego rodzaju modele mechanicznie ścierają osad i płytkę nazębną. Mechanizm w zależności od modelu wprowadza główkę w ruch oscylacyjno-rotacyjny, a czasami również pulsujący. Popularne szczoteczki tego rodzaju mogą generować około 8 000 – 40 000 ruchów.
Jednym z większych atutów tego rodzaju szczoteczek jest kształt główki mogący objąć zęba z każdej strony. Zdarza się jednak, że wysoka moc i skuteczność tych urządzeń jest okupiona niższym komfortem użytkowania, ponieważ mogą podrażniać dziąsła. Istnieją jednak modele, które posiadają np. czujnik siły nacisku, dzięki któremu dziąsło nie zostanie podrażnione. Opinie specjalistów na temat tych modeli są pozytywne, jednak niektóre osoby o delikatnych dziąsłach lub z innymi dolegliwościami powinny skonsultować chęć zakupu z lekarzem.
Szczoteczka soniczna – jaką wybrać i dlaczego?
Największą różnicą pomiędzy sonicznymi modelami a standardowymi rotacyjnymi jest fakt, że te modele korzystają z technologii fal dźwiękowych. Mechanizm emituje drgania, przez które włosie zostaje wprowadzone w ruch wymiatający. Wymienić można modele pracujące w różnych częstotliwościach. Przyjmuje się, że soniczne urządzenia generują drgania na poziomie 62 – 96 tysięcy, co przekłada się na 31-48 tys. ruchów wymiatających na minutę. Wysoka prędkość wpływa na wyjątkowo skuteczne usuwanie płytki nazębnej. Natężenie drgań powoduje również powstanie w jamie ustnej milionów pęcherzyków, które usuwają zabrudzenia nawet z miejsc niedostępnych dla włosia.
W przypadku tych urządzeń główka ma kształt bardziej zbliżony do standardowych modeli manualnych. Ruch wymiatający jest wskazaną techniką szczotkowania. Nie bez powodu szczoteczka soniczna zdobywa niemal wyłącznie pochlebne opinie dentystów. Zależnie od indywidualnych predyspozycji powinno się wybierać modele o odpowiedniej twardości włosia. Niektóre urządzenia posiadają dodatkowe funkcje, np. wybielanie, masaż itd.
Szczoteczka soniczna czy elektryczna?
Wybór zależy od kilku czynników. Jeżeli najważniejszym aspektem jest cena, to szczoteczki elektryczne będą lepszym wyborem. Produkt powinien być dostosowany do stanu jamy ustnej, ponieważ niektóre modele mogą pogorszyć stan niektórych schorzeń. W każdym jednak przypadku urządzenia zasilane energią elektryczną są o wiele bardziej skuteczne niż manualne.